Strona główna > Kultura, Ligocja, Polityka, Tyrencja > Wywiad z Camillusem Plautiusem Scaevola

Wywiad z Camillusem Plautiusem Scaevola

Camillusem Plautiusem Scaevola

Camillus Plautius Scaevola

Wywiad z Camillusem Plautiusem Scaevola

Redaktor: Alexus Sergius Ligotus.

 

Witaj

Witam Pana Redaktora

Dotychczas byłeś Konsulem Tyrencji. Jak się teraz czujesz, gdy nie stanowisz już tej najwyższej postaci państwa?

Teraz? Naprawdę czuję się lżej jako zwykły obywatel, okres mojego konsulatu był chyba najdłuższym okresem w dziejach Tyrencji, a także był okresem jej największej stagnacji.

Czy to dlatego nie zdecydowałeś się kandydować czy też uznałeś swego rodzaju wyższość możliwości i kompetencji obecnego Imperatora?

Rozważałem różne możliwości, od całkowitego odejścia z Tyrencji lub też częściowego wycofania się z działalności politycznej, a poświęcenie się pracy dla INT*. Jednak obecny Imperator będzie lepszy bo na pewno będzie miał więcej czasu niż ja.

* INT – Instytut Naukowy Tyrencji.

Co uważasz za największy sukces swych rządów a co za największą porażkę?

Zacznę może od największej porażki, która stała się z przyczyn technicznych, po prostu nie miałem dostępu do Internetu co spowodowało moją bardzo ograniczoną dzielność w mikroświecie. Jednak dużym sukcesem jest znalezienie nowego ogniwa dla Tyrencji a mianowicie chodzi mi tu o Ligocję i jej obywateli

Co ogólnie uważasz o Ligocji, Ligocjanach i ich – co by nie mówić – szerokiej autonomii?

Bardzo skrajne poglądy charakteryzują Ligocjan co dobrze wpływa na rozwijanie dyskusji, dialogu a także na poszukiwaniu kompromisów co do wyobrażeń naszej wspólnej Ojczyzny. Osobiście bardzo mi się podobają inicjatywy samych obywateli Ligocji co do promowania Tyrencji, a także rozwijania kultury.

Ligocjanie jak sami przyznają utożsamiają się silnie z Tyrencją, dzięki której – jak mówi słynna historia – przestali tułać się po świecie jak dzieci bez rodziców.. Czy uważasz, że autonomia tego ludu to dobra rzecz? Może trzeba ją zmienić, tj. ograniczyć lub poszerzyć? Sądzisz, że obecny Imperator zgodzi się na zmiany w autonomii, a co najważniejsze czy zgodzi się jej Prefekt? Czy generalnie zamierzasz tu w jakiś sposób interweniować jako Konsul-Senior?
Jako obywatel Tyrencji będę wspierał Imperatora lecz nie pozwolę godzić w ideę unii miedzy naszymi państwami. Ligocja dużo osiągnęła dzięki tej wspólnocie, proszę zauważyć że Augustem został Ligocjanin.

Przejdźmy do kultury. W jaki sposób chcesz działać na rzecz INT? Jest wiele spraw do załatwienia, ale czy masz jakieś priorytety? Jakiś system, że to pierw, a to na końcu? Przedstaw nam swoją koncepcję INT pokrótce.

Jak już kiedyś wspominałam chciałbym razem z państwami Orientu napisać wspólną historię, przykładem tego projektu jest napisana przez Surmeńczyków, historia tego kraju. Chciałbym też dokończyć swój własny projekt maty Imperium a także poszczególnych miast. Z Tyberiusem Claudiusem mamy zarys projektu Pocztu Władców Tyrencji co bardzo urozmaić nasze życie w mikronacji.

To bardzo interesujące inicjatywy, nie da się ukryć. A co ze sprawą języków? Ligocjanie zapewne zdecydują się na powstanie słownika polsko-ligockiego, jednak zastanawia mnie kwestia pozostałych języków. Czy Starotyrencja zamierza inwestować w język luminacki, albo w tyreński? Czy zamiast tyreńskiego nie lepiej po prostu łacina, względnie jakiś dialekt tego języka?
Czy jako działacz INT będziesz coś robić w tym kierunku?

Myślałem nad tym już trochę. Według mnie dla Tyrencji powinien zostać stworzony jakiś prosty odłam języka łacińskiego a dla Luminatu jego bardziej germańska wersja.

Czyli zamiast nowego języka preferujesz coś na zasadzie dialektu tyreńskiego czy dialektu luminackiego?

Tak, język Luminatu będzie dialektem łaciny tyreńskiej posiadając także swoje cechy germańskie.

Czy przed włączeniem Ligocji istniały już podwali tych etnolektów czy też jest to budowanie od zera?

Kiedyś na dawnych forach, gdzie większość danych zostało niechcący zniszczone były stworzone namiastki języka Luminatu, a pomysł żeby nowe języki Starotyrencji opierały się na łacinie jest dość nowy.

Wiele państw ma swoje akademie lub uniwersytety. Czy Tyrencja również winna mieć, a może trzeba powołać Uniwersytet Międzynarodowy?

Rolę uniwersytetu w założeniach pełnił już rolę Instytut Naukowy Tyrencji, a o przywrócenie tej funkcji będę się starał pracując w INT.

Jesteś założycielem nowego, pogańskiego związku religijnego. W jaki sposób chcesz przyciągnąć do siebie wyznawców? W opozycji do tego związku działa Cerkiew Ligocka, mająca nawet zagraniczną diecezję misyjną oraz związek religijny pogan germańskich. Czy zamierzasz podjąć jakieś kroki w celu eliminacji konkurencji z rynku wyznaniowego? A może w inny sposób zamierzasz szerzyć tę wiarę?

Będę starał się odwzorować religię Rzymu w czasach dzisiejszych wraz z domieszką ducha Tyrencji. Chciałbym żeby wiara znalazła wiernych także poza granicami Imperium ale zobaczymy w przyszłości.

Zostałeś poproszony o objęcie dwóch ważnych urzędów. Zamierzasz przyjąć nominacje?

Dalej się nad tym zastanawiam, chciałbym rozważyć wszystkie za i przeciw. Decyzję swoją ogłoszę dla Imperatora na dniach.

Dziękuję za wywiad

Dziękuję oraz żegnam się tyrenckim Ave!?

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s