Strona główna > Polityka, Tyrencja > Królestwo – Republika – Cesarstwo (?)

Królestwo – Republika – Cesarstwo (?)

Wielu z nas zapewne zna podstawową historię Państwa Rzymskiego, w tym jego trzy główne okresy – Królestwo, Republikę i Cesarstwo. W mikroświecie państwem, które nawiązuje do tradycji Starożytnego Rzymu jest Republika Tyrencji – dawniej Królestwo Tyrencji. Czy w ślad za swą romańską tradycją Tyrencja przekształci się w Cesarstwo? Takie głosy dość powszechnie słyszymy na ulicach tyreńskich miast i wsi, a przede wszystkim na salonach arystokracji i władz państwowych. Projektów przemiany państwa jest bardzo wiele – począwszy od republiki prezydenckiej przez monarchię parlamentarną na monarchii absolutnego kończąc. Co niosą za sobą te rozwiązania? W razie wprowadzenia ustroju cesarskiego Tyrencja podniesie swój prestiż i zwiększy stabilność wewnętrzną. Pojawiły się także głosy na temat reformy ustroju administracyjnego – jak daleko powinna przebiegać (de)centralizacja?!

Obywatelom został przedstawiony projekt autorstwa Ich Ekscelencji Alexusa Sergiusa Ligotusa i Gaiusa Corneliusa Ligotusa, który zakłada przekształcenie Tyrencji w Cesarstwo z silną władzą Cesarza, który mógłby nawet wydawać edykty z mocą ustawy (bez prawa do stanowienia podatków)!!!! Cesarz rządziłby z pomocą rządu – Triumwiratu – złożone z trzech ministrów. Z drugiej strony byłby Senat złożony z urzędników państwowych i reprezentantów samorządów (prefekci). Konstytucja zakłada także centralizację ustawodawstwa oraz istnienie samorządów autonomicznych.

Co dalej będzie z Tyrencją? Z przeprowadzony przez nas badań 67% obywateli popiera silną władzę cesarską i centralizację władzy publicznej, zaś 84% popiera scentralizowaną monarchię parlamentarną.

Reklamy
Kategorie:Polityka, Tyrencja
  1. Lars Pellius
    5 kwietnia 2011 o 15:22

    precz z cesarstwem !
    Jaki prestiż w moich oczach straci na wartości. Z chańbi mieszkańców.
    stabilność ? reforma w aktualnym ustroju da to samo a nawet więcej.

  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s