Strona główna > Ligocja > Bitwa św. Sylwestra

Bitwa św. Sylwestra

W dniu świętego Sylwestra, przypadającym na 31 grudnia, JE Aleksiej Siergiejewicz zorganizował w swej rezydencji wielki bal noworoczny. Zebrało się tam 250 gości (książęta, bojarzy, delegaci, wojskowi), spośród których wyróżniali się goście specjalni: JE Jaksa Templarowicz i JE Herman Paskowic.

Bal Książęcy

O północy rozradowani goście wypili szampana, pochodzącego z piwnic książęcych. Zdaniem uczestników balu przepych z jakim został zorganizowany świadczy o bogactwie rodowym Siergiejewiczów. Podniosły się jednak głosy krytyki delegatów robotniczych i chłopskich, którzy zarzucili gospodarzowi, że marnuje pieniądze na bale i zabawy, zamiast pomagać biednym robotnikom i chłopom! Na szczęście, pomimo tych sporów bal ciągnął się dość spokojnie i z klasą.

Około godziny 3:00 w nocy na Rezydencję Siergiejewiczów napadła grupa ok. 1000 rebeliantów, prawdopodobnie związanych ze środowiskami separatystycznymi i nacjonalistycznymi. Na szczęście gości balu, rezydencja była odporna na takowe ataki. Rebelianci natrafili na silny opór ze strony chroniących gości legionistów, którzy natychmiast przystąpili do walki!

W walkach wzięło udział 10 centurii Legionu Ligocji (800 legionistów). Walki rozpoczęły się tuż pod Rezydencją Siergiejewiczów, ale finał walk, nazwany „Bitwą św. Sylwestra”, odegrał się ok. 3 km od osady Zadolia. W walkach poległo 4 legionistów i 450 rebeliantów, zaś rannych zostało 34 legionistów i 80 rebeliantów, którzy trafili do naszej niewoli i zostali skazani na śmierć. Dowódcą walk był dux Herman Pascovic.

Ponad 300 rebeliantów uciekło przed rzezią do lasów w Górach Ligockich. Nasi dzielni legioniści rozpoczęli pościg dezerterów i toczyli z nimi bitwy partyzanckie.

Ostatecznie zaprzestano pościgu na dawnym pograniczu terytoriów zadolskiego i panewnickiego. Nasi dzielni żołnierze spoczęli na cmentarzu wojskowym, położonym przy opactwie A’drene, ok. 50 km na południe od osady Zadolia. Rebeliantów pochowano we wspólnym grobie na bagnach panewskich.

Reklamy
Kategorie:Ligocja
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s